browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dzień Kobiet 2012

Wisława Szymborska
„Portret kobiecy”.

Musi być do wyboru.
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.
Młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda.
Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem,
własne pieniądze na podróż daleką i długą,
tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej.
Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha, albo się uparła.
Na dobre, na niedobre i na litość boską.

Dzień Kobiet jest to dzień pełen radości, miłych gestów i uśmiechów, jednak nie zawsze tak było. Historia Dnia Kobiet pokazuje, że jego początki wiązały się bardzo mocno z walką kobiet o równouprawnienie, niestety niejednokrotnie batalie te zbierały krwawe żniwo. Dzięki działalności ruchu emancypacyjnego udało się kobietom wywalczyć dla siebie powszechny dostęp do edukacji i prawa wyborcze.

W Polsce 8 marca kojarzy się przede wszystkim z czasami PRL-u, kiedy wszystkim pracownicom zakładów wręczano obowiązkowego goździka oraz drobny upominek. Choć te czasy odeszły już do lamusa, a rolę kwiatów na Dzień Kobiet zajęły tulipany, wciąż sprawia się kobietom przyjemność, wręczając im prezenty z okazji Święta Pań.

Niezależnie od historii, pamiętajmy, że Dzień Kobiet to okazja do okazania szacunku wszystkim paniom.

W niedzielę 4 marca 2012 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie kulturalne w M – GOK w Osieku, gdzie odbyły się uroczyste obchody Święta Kobiet. Po uroczystym powitaniu wszystkim Paniom burmistrz Miasta i Gminy w Osieku Włodzimierz Wawrzkiewicz, wicestarosta Powiatu Staszowskiego Michał Skotnicki oraz radny Marek Chyla złożyli najserdeczniejsze życzenia oraz wręczali kwiaty. Na scenie zaprezentował się duet muzyczny Artur Binek i Kamil Powrózek z bardzo ciekawym repertuarem, który został przyjęty z wielkim aplauzem. Wielkimi brawami za swój występ został również nagrodzony zespół muzyczny „Bez nazwy” działający przy M-GOK w Osieku.

Panie miały również możliwość nabycia kosmetyków firmy Avon, która miała swoje stoisko na tegorocznym święcie. Dodatkową atrakcją cieszyła się loteria upominków ufundowanych przez firmę Avon, które z ogromną przyjemnością wręczał Paniom wicestarosta Michał Skotnicki.

Konsultantki oferowały również chętnym Paniom usługi wizażu kosmetycznego.

Impreza cieszyła się dużym powodzeniem. Tłumy przybyłych kobiet licznie wypełniły salę widowiskową, by w miłej atmosferze wspólnie uczcić to wspaniałe święto. Wśród przybyłych osób znalazły się przedstawicielki lokalnych Stowarzyszeń działających w naszej gminie, dyrektorzy szkół, nauczyciele emeryci oraz mieszkanki Miasta i Gminy Osiek.

Liczne niespodzianki takie jak: występy artystyczne, kwiaty i słodkie przekąski były atrakcjami tego przesympatycznego spotkania.

Osoby przybyłe do M-GOK w Osieku spędziły chwile bardzo mile co widać na uśmiechniętych twarzach uwidocznionych na zdjęciach. Niezwykle miła atmosfera na stałe pozostanie w pamięci uczestniczek uroczystości.

Wielu chwil radości, aby każdy dzień

był dla Was przygodą i powodem do dumy.

Z całego serca życzą pracownicy M-GOK w Osieku.

Tekst: Barbara Zysk-Leśniak

(Barbara Zysk-Leśniak, Jacek Piwowarski)

[nggallery id=19]