11 listopada 2021

Dnia 11 Listopada 2021 r. o godz. 15.30 w Kościele pod wezwaniem  Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Osieku odbyła się msza w intencji ojczyzny. Odprawił ją  ks. Proboszcz Paweł Bielecki.

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik upamiętniający 1000- lecie Osieka. Wspólnie został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego.  Burmistrz Miasta i Gminy Osiek Rafał Łysiak podkreślił   wielkie znaczenie historyczne odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przez delegacje zostały  złożone kwiaty przy pomniku. Pewnego rodzaju klamrą zakończenia święta niepodległości, był zorganizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Osiek oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Osieku koncert.  Zebranych powitała Dyrektor M-GOK w Osieku Justyna Mikus, a wystąpili : Marta Dutka, wokalistka od najmłodszych lat, trener personalny a także instruktor sportu ze specjalnością tańca, oraz Kamil Kondek- kompozytor i pianista, od ponad 25 lat na scenie muzycznej, osobowość Roku 2021 Echa Dnia w kategorii Kultura w powiecie staszowskim.

Artyści  przenieśli publiczność do czasów, gdy walczono o niepodległość, przypomnieli ważne momenty, zaprosili do wspólnego śpiewania i przeżywania. To te właśnie pieśni  103 lat temu podtrzymywały nadzieję, dodawały odwagi do walki za naszą Niepodległość.  Te pieśni to także fascynująca lekcja historii opowiedziana słowami i wyrażona muzyką, to opowieści o losach bohaterów, często bardzo młodych ludzi, którym nie było dane nacieszyć się wolnością .

Po występie  zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu plastycznego

„Niepodległość oczami młodego pokolenia” zorganizowanego przez M-GOK w Osieku.

Łącznie prac z gminy Osiek  wpłynęło 57 .

Nagrody  otrzymali :

I miejsce (nagroda główna)    – Hanna Bojarska (Pliskowola)

II miejsce w kat. I- III  – Lena Matusik (Szwagrów)

III miejsce w kat. I-III – Filip Mikus (Osiek)

II miejsce w kat. IV-VI – Nikola Durma (Ossala)

III miejsce w kat. IV-VI – Lena Sąchocka  (Osiek)

II miejsce w kat. VII-VIII – Weronika Wawrzkiewicz (Świetlica Socjoterapeutyczna  przy OPS  w Osieku)

III miejsce w kat. VII-VIII – Martyna Kos  (Świetlica Socjoterapeutyczna  przy OPS w Osieku)

Nagrody wręczyli  Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Osieku Justyna Mikus oraz

Burmistrz Miasta i Gminy Osiek Rafał Łysiak.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy !