browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dożynki Gminne 2012

Dożynki Gminne w Osieku-tradycja i obyczaj.

Sierpień to w całym kraju miesiąc licznych regionalnych imprez. Ważnymi obchodami jest Święto Plonów, czyli Dożynki – świętowane z okazji zakończenia żniw.

Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Za takie plony dziękowali również mieszkańcy  gminy Osiek.

 Ukoronowaniem Dożynek  Gminnych była Msza św. dziękczynna, podczas której nastąpiło uroczyste poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych.

 Po uroczystościach w kościele nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na Stadion MKS ”Piast” Osiek. Orkiestra dęta,  ludzie w pięknych kolorowych strojach ludowych, władze gminy, powiatu, wszyscy przejechali ulicami Osieka w barwnym korowodzie dożynkowym, który był jedną z atrakcji tegorocznego gminnego święta plonów. Podczas korowodu rolnicy zaprezentowali maszyny oraz sprzęt potrzebny w gospodarstwach.

 Jednym z najważniejszych punktów imprezy było wybranie najpiękniejszego wieńca dożynkowego, który będzie reprezentować naszą gminę na dożynkach powiatowych w Staszowie. W zbieranie zbóż, kwiatów oraz warzyw oraz ich przygotowanie do skonstruowania wieńca, zaangażowanych jest wiele osób. Nie ulega wątpliwości, że nie jest to zwykła czynność ale niemal praca artystyczna.

Wzięły udział następujące sołectwa: Pliskowola, Suchowola ,Ossala, Tursko Wielkie, Długołęka, Niekrasów i Trzcianka.

Komisja zgodnie wybrała wieniec  z Turska Wielkiego.

Gospodarze -Ewa Jońca z Turska Wielkiego i Zygmunt Ziejewski z Osieka,  jak każe zwyczaj , przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Osiek dożynkowy bochen chleba, upieczony z ziarna tegorocznych zbóż.

W swoim przemówieniu burmistrz  podziękował wszystkim za przybycie, wyraził uznanie dla ciężkiej pracy rolników i podkreślił  jak ważny jest szacunek dla chleba.

Barwne stragany z kulinarnymi specjałami i wiele emocji w turnieju sołectw – to wszystko mogli zobaczyć goście, którzy przybyli na gminne święto plonów.

Wśród wielu konkurencji z jakimi musiały zmierzyć się drużyny sporo adrenaliny dostarczyli zawodnicy z Pliskowoli, co utorowało im drogę do zwycięstwa.

 Dzieci mogły wyszaleć się na dmuchanych konstrukcjach, popływać w basenie z  kolorowymi kulkami, pokręcić się na karuzeli, a także wziąć udział w wielu zabawach z animatorami kultury.

Nie brakowało także atrakcji na scenie .Wystąpiły takie zespoły jak Hawok, KWANT, a gwiazdą wieczoru był zespół Solaris.

Niedziela była więc bogatą ofertą rozrywki i dostarczyła wielu wrażeń.

[nggallery id=15]

Podziękowanie

Pracownicy Posterunku Policji w Osieku

Pracownicy UMiG w Osieku

Zygmunt Ziejewski

Ewa Jońca

Bor-Trans Grzegorz Borkowski

Gospdarstwo Agroturystyczne „Nad Wisłą” Państwo Gębalscy

OSP w Ossali

Sołectwo Pliskowola

Sołectwo Ossala

Sołectwo Trzcianka

Sołectwo Długołęka

Sołectwo Suchowola

Sołectwo Tursko Wielkie

Sołectwo Niekrasów

Dyrektor SOK Katarzyna Ciepiela

OSP Osiek

Ksiądz Proboszcz Henryk Podgórski

Legion Maryjny z Osieka

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Osieku pragnie serdecznie podziękować za bezinteresowną pomoc w organizację „Dożynek Gminnych” w Osieku 19.08.2012 r.

Wierzymy, ze dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi tegoroczne dożynki stały się wspaniałą okazją do dziękczynienia za cały rok pracy naszych mieszkańców oraz radosnego świętowania.

Jeśli o kimś zapomnieliśmy to bardzo przepraszamy i też dziękujemy.